“Jaka odzież robocza w upalne dni?” – w każdy letni sezon pojawia się to samo pytanie.

Często pojawia się temat odzieży roboczej noszonej latem w biurze. Pracownicy starają się zachować profesjonalizm, jednocześnie dostosowując swój styl do ciepła niewystarczająco klimatyzowanych pomieszczeń. Temat ten jest jednak bardziej istotny w wielu zawodach wykonywanych na świeżym powietrzu, a także podczas pracy fizycznej. Są to zawody wykonywane m.in. w halach produkcyjnych, magazynach, ale także w budownictwie czy w przemyśle. Podczas upałów pracownicy mają obowiązek ubierać się stosownie do wykonywanej czynności. Zawsze zgodnie z zasadami BHP. Dowiedzcie się jaka odzież robocza w upalne dni sprawdzi się u Was najlepiej.

Odzież robocza w upalne dni z zachowaniem zasad bezpieczeństwa

Wiele zawodów wymaga od pracowników noszenia ochronnej odzieży roboczej, nawet podczas panujących w letnie miesiące upałów. I nie chodzi tu o zwykłe względy estetyczne, lecz o zapewnienie im bezpieczeństwa. Taka ochrona ma zatem pierwszorzędne znaczenie, a praca nie może być wykonywana bez odpowiedniej odzieży.

Należy zadbać o to, by ubranie ochronne było przewiewne, lekkie (najlepiej o niskiej gramaturze 150-200g), ale również by zapewniało odpowiedni poziom bezpieczeństwa. Ciekawym rozwiązaniem na gorące dni są kamizelki oraz naramienniki chłodzące.

Kamizelka chłodząca Portwest wyprodukowana ze specjalnych włókien doskonale absorbujących wodę. Jest lekka i bardzo łatwa w użyciu. Nie powoduje zamakania noszonej pod nią odzieży. Długotrwałe schładza użytkownika pracującego w gorących warunkach - odzież robocza na upalne dni.
Lekkie i wygodne w użyciu naramienniki chłodzące Portwest zapewniające chłodzenie do 8 godzin. Znakomicie redukują one stres termiczny a ich okrągłe napy z przodu ułatwiają odpinanie. Aby uaktywnić działanie opaski wystarczy zanurzyć ją w wodzie - odzież robocza na upalne dni.
1. Kamizelka chłodząca Portwest
2. Naramienniki chłodzące Portwest

Odzież robocza w upalne dni – kiedy obowiązkowa?

W zależności od wykonywanej czynności możemy w pewien sposób ją modyfikować, jednak należy pamiętać o zachowaniu bezpieczeństwa. Na przykład, pracownik budowlany nie będzie mógł pracować bez środków ochrony indywidualnej (ŚOI). Będzie bezwględnie musiał nosić ochronę głowy, rąk oraz całego ciała, jeśli są wystawione na ewentualne zagrożenia. Podobnie, pracownicy sektora medycznego muszą nosić fartuchy ochronne lub kombinezony, a w celu zminimalizowania szans na skażenie – rękawiczki do badania. W sektorze gastronomiczno-spożywczym, pracownicy powinni chronić się przed rozpryskami jedzenia i innych gorących płynów. Tam ryzyko poparzeń jest w kuchni stałe i rzadko kiedy można pracować bez specjalnej odzieży roboczej.

Wiemy jednak, że głowa jest częścią ciała, której ochrona nigdy nie powinna być bagatelizowana. W naszej ofercie posiadamy artykuły, których właściwości wspomagają pracowników podczas wykonywania obowiązków w upale.

Komfortowa, zapinana na rzep oraz bardzo lekka chłodząca osłona na głowę pozwalająca obniżyć temperaturę głowy do 8 godzin. Możliwość dołączenia jej do większości hełmów i czapek antyskalpowych. Gwarantuje ona ochronę głowy oraz posiada osłonę karku zatrzymującą promienie UV oraz gorąco. Aby uaktywnić działanie opaski wystarczy zanurzyć ją w wodzie - odzież robocza na upalne dni.
Lekka i łatwa w użyciu chłodząca opaska na głowę pozwalająca utrzymać użytkownikowi odpowiednią temperaturę głowy w upalne dni. Opaska ta może być noszona pod hełmami i czapkami lub samodzielnie. Gwarantuje ona bardzo długi czas chłodzenia – 8 godzin oraz posiada osłonę karku zatrzymującą promienie UV. Aby uaktywnić działanie opaski wystarczy zanurzyć ją w wodzie - odzież robocza na upalne dni.
Lekka i łatwa w użyciu chłodząca ochrona na szyję, która znakomicie chłodzi oraz redukuje stres termiczny podczas pracy w gorących warunkach. Gwarantuje ona bardzo długi czas chłodzenia – 8 godzin oraz posiada osłonę karku zatrzymującą promienie UV. Aby uaktywnić działanie ochrony na szyje wystarczy zanurzyć ją w wodzie - odzież robocza na upalne dni.
1. Czapka chłodząca z osłoną na kark Portwest
2. Chłodząca opaska na głowę Portwest
3. Osłona chłodząca na szyję Portwest

Bawełna najlepszym materiałem w upalne dni?

Zdaniem ekspertów podczas wysokich temperatur dużo lepiej sprawdzą się ubrania wykonane z mieszanki bawełny z poliestrem, który szybko schnie i jest bardziej elastyczny. Latem warto postawić również na odzież wykonaną z włókna bio-celulozowego.

Jak się okazuje, bawełna nie jest najlepszym materiałem na upały. Pomimo tego, że uchodzi za materiał wysoko przewiewny, to niestety bardzo szybko chłonie wilgoć, jednocześnie bardzo długo ją oddając. Rezultatem czego, pracownik jest niestety skazany na wykonywanie swojej pracy w wilgotnych ubraniach przez wiele godzin, co znacznie odejmuje komfort wykonywanych czynności.

Jeśli chodzi zaś o obuwie ochronne, to najważniejsze jest, aby wykonane było wykonane z naturalnych, oddychających materiałów. Dzięki temu pracownik będzie w stanie wykonywać swoją pracę przez kilka godzin, a także uniknie nieprzyjemnych odcisków czy odparzeń.

Aluminiowy podnosek w połączeniu z kompozytową, antyprzebiciową wkładką najnowszej generacji APT PLATE - Zero Perforation to gwarancja ochrony stopy podczas pracy. Pokrycie buta wykonane z dziurkowanej skóry zamszowej i z tkaniny BREATEX z teksturą 3D sprawia, że stopa w bucie oddycha, co eliminuje poczucie dyskomfortu.
Lemaitre DRAGSTER S1 ESD SRC, dzięki podbiciom z bocznymi wykrojami są doskonale wentylowane, a podszewka buta jest oddychająca i wchłania pot. To wszystko zapewnia suchość stopy. Sandał posiada właściwości antyelektrostatyczne (ESD) i przeciwpoślizgowe (SRC) - odzież robocza na upalne dni.
Sandał zawodowy bez metalowego podnoska. Wykonany z zamszowej bydlęcej skóry z wyściółką ze skóry świni co w porównaniu z wyściółką z tworzyw sztucznych znacznie lepiej przepuszcza parą wodną i jest wygodniejsza dla stopy.
1. Półbuty ochronne SIVORI S1P SRC Cofra
2. Sandały DRAGSTER S1 ESD SRC Lemaitre
3. Sandały URGENT 302 OB

Dlaczego serwis odzieży roboczej w lato jest tak ważny?

Serwis odzieży roboczej oraz artykułów BHP.

Nieświeża odzież, obuwie czy akcesoria negatywnie wpływają nie tylko na wygląd pracownika, jego poziom higieny osobistej, ale przede wszystkim na komfort wykonywanej pracy. Dlatego tak ważne jest regularne serwisowanie odzieży roboczej.

W Rena-Pol świadczymy usługi kompleksowego zarządzania odzieżą oraz profesjonalnego prania środków ochrony indywidualnej. Rozwiązania te pozwalają na zachowanie jak najwyższego poziomu higieny i czystości w zakładzie pracy. Są także świetną alternatywą do generowania oszczędności poprzez wielokrotne wykorzystanie odzieży oraz akcesoriów roboczych, wydłużenie ich cyklu życia oraz zmniejszenie kosztów utylizacji zużytych produktów.

Niezwykle istotne jest, aby wyposażyć swoich pracowników odpowiednio do temperatury panującej w miejscu pracy. Ważne, aby miarę możliwości zapewnić im strój na ciepłą pogodę i inny na zimę. Niestety w wielu przypadkach niemożliwym jest noszenie tych samych ubrań roboczych przez cały rok.

Po więcej informacji o naszych usługach serwisowania odzieży ochronnej, zapraszamy tutaj.

A w upały nie zapominajmy o odpowiednim nawodnieniu – nie tylko w miejscu pracy!