Pracując zimą na zewnętrz, jak i w specyficznych warunkach zależnych od środowiska pracy, pracownicy bywają narażeni na ciężkie do zniesienia niskie temperatury. Czasami praca w takich temperaturach może być nie lada wyzwaniem, dlatego wymagane jest podjęcie szczególnych środków ostrożności i zapewnienia pracownikom jak najlepszego wyposażenia. Wiemy, że okres letni oraz zimowy są szczególnymi okresami, w których należy zwrócić uwagę na bezpieczeństwo pracowników. Jaką zatem więc odzież roboczą wybrać, by chronić się przed zimnem w miejscu pracy? Poznaj nasze 6 kroków do komfortowej pracy w niskich temperaturach:

  1. Odzież termiczna
  2. Polar roboczy
  3. Kurtka robocza
  4. Spodnie robocze
  5. Obuwie ochronne
  6. Akcesoria zimowe

Krok 1: odzieży termiczna

Długotrwała ekspozycja na zimne lub wilgotne środowisko może być szkodliwa dla zdrowia, zarówno fizycznego, jak i psychicznego. Dlatego w tym wypadku zalecamy, aby zacząć od podstaw, czyli założenia ciepłej bielizny termicznej, która będzie ma za zadanie działać jak „druga skóra”.

Zaprojektowane bez metek wewnętrznych, z szybkoschnącej tkaniny, pozwalają utrzymywać optymalną temperaturę ciała, jednocześnie zapobiegając poceniu się. Takie stroje pozwalają zachować komfort podczas wykonywanej pracy. A inteligentne włókno zastosowane w składzie tkaniny, pozwala na optymalne zarządzanie wilgocią, przedłużając tym samym żywotność produktu.

KOLDYTOP jest to koszulka z długim rękawem raglanowy wykonana w 60% z poliamidu, w 35% z dzianiny Coolmax oraz w 5% z elastanu.
KOLDYPANTS są to długie kalesony wykonane w 60% z poliamidu, w 35% z dzianiny Coolmax oraz w 5% z elastanu.
1. DELTA PLUS Koszulka termoaktywna KOLDYTOP
2. DELTA PLUS Kalesony KOLDYPANTS

KROK 2: polar roboczy

To, co sprawia, że polary robocze są tak popularne, to nie tylko ich cechy użytkowe, ale także wygoda. Wykonane są z nowoczesnych, miękkich i lekkich materiałów. Przez to utrzymują przyjemne ciepło, a jednocześnie delikatnie odprowadzają wilgoć z ciała, zapewniając komfort pracownikowi.

Ponadto, dzięki wysokiem kołnierzom, pozwalają doskonale chronić się przed wiatrem i zimnem. Dzięki temu idealnie nadają się dla pracowników pracujących na zewnątrz.

KODIAK jest to polarowa bluza wykonana z Serży, flaneli bawełnianej laminowanej polarem poliestrem Sherpa 400 g/m².
Bezrękawnik z polaru NEXT Unisex
MARMOT jest to pulower wykonany z polaru – 100% poliester 285 g/m². Zapięcie znajduje się z przodu i jest ono w postaci zamka błyskawicznego.
1. DELTA PLUS Bluza polarowa KODIAK
2. Bezrękawnik z polaru NEXT Unisex
3. DELTA PLUS Pulower z polaru MARMOT

KROK 3: kurtka robocza

Założenie kurtki roboczej na np. wyżej wspomniany polar, to świetny sposób na utrzymanie zimna na dystans. Co więcej, niektóre kurtki robocze posiadają sznurki ściągające w kilku miejscach, co pozwala na jeszcze lepszą izolację od zimna. Poprzez zaciśnięcie sznurków w miejscach, zimne powietrze nie może przeniknąć przez ubranie.

ISOLA2 jest to kurtka 5 w 1 z uszczelnianymi szwami oraz z podpinką z kołnierzem podszytym sztruksem wykonana w 100% z poliestru Pongee powlekanym PVC.
AREN jest to wodoodporna i oddychająca parka wykonana w 100% z poliestru strech. Podszewka pikowana wykonana jest z poliestru tafta.
DARWIN3 jest to kurtka wykonana z poliestru Pongee powlekanym PVC. Podszewka pikowana wykonana jest z poliestru tafta.
1. DELTA PLUS Kurtka 5 w 1 ISOLA2
2. DELTA PLUS Parka poliestrowa AREN
3. DELTA PLUS Kurtka ocieplana DARWIN3

KROK 4: spodnie robocze

Na chłodne dni idealnie sprawdzą się termiczne spodnie robocze. Z dodatkową podszewką pozwalają na komfortową pracę, jednocześnie skutecznie odprowadzając pot na zewnątrz ubrania. Spodnie robocze z podszewką termiczną, dzięki zdolnościom izolacyjnym, chronią przed zimnem. Tym samym gwarantują jednocześnie optimum swobody w poruszaniu się na stanowisku pracy.

M2PW3 są to ocieplane spodnie o kroju Regular wykonane w 65% z poliestru oraz w 35% z bawełny 245 g/m². Podszewka watowana wykonana jest z flaneli – 100% bawełna.
ICEBERG są to ocieplane spodnie z uszczelnionymi szwami przeznaczone do pracy w niskich temperaturach, wykonane w 100% z poliestru Oxford powlekanego poliuretanem.
AUSTRAL2 są to ocieplane spodnie typu ogrodniczki wykonane w 85% z poliestru i w 15% z bawełny. Podszewka pikowana wykonana jest z poliestru tafta z wkładem 3M Thinsulate Insulation.
1. DELTA PLUS Spodnie robocze ocieplane M2PW3
2. DELTA PLUS Ogrodniczki ocieplane ICEBERG
3. DELTA PLUS Kurtka ocieplana DARWIN3

KROK 5: obuwie ochronne

Wybór obuwia ochronnego, zwłaszcza do pracy w niskich temperaturach jest szczególnie istotny. Ważne jest aby obuwie było nieprzemakalne, posiadało odpowiednią podeszwę antypoślizgową, sięgało na wysokość kostki, a także było w odpowiednim rozmiarze. Wszystko po to by stopa podczas pracy w niskich temperaturach mogła mieć wystarczająco dużo przestrzeni.

Na koniec, dla optymalnego komfortu, pamiętajcie o założeniu profesjonalnych skarpet zimowych: stopy pozostaną ciepłe, a skarpety robocze zapewnią wygodę.

Trzewiki ocieplane MAINZ S1 SRC CI
JUMPER3 S3 FUR HC SRC są to wodoodporne, ocieplane, wysokie trzewiki wykonane ze skórzanego kruponu barwionego gładkiego.
Buty trzewiki ocieplane Urgent 106 SB SRC
1. Trzewiki ocieplane MAINZ S1 SRC CI
2. DELTA PLUS Trzewiki wysokie JUMPER3 S3 FUR HC SRC
3. Buty trzewiki ocieplane Urgent 106 SB SRC

KROK 6: akcesoria zimowe

Aby roboczy strój zimowy był kompletny, warto dodać czapkę roboczą, aby chronić nie tylko uszy, ale i głowę, która przez prawie całkowity brak izolacyjnej tkanki tłuszczowej, jest w mniejszym stopniu przystosowana do zachowywania ciepła. Dla tych, który nie są fanami noszenia czapek, można zastosować, równie ciepły, ocieplacz na szyję. Wreszcie, pas narzędziowy – dla zapewnienia dodatkowej funkcjonalności, bezpośredniego dostępu narzędzi i przyborów.

Gogle ochronne CHALLENGER PW22
BALTIC jest to granatowa kominiarka wykonana z lekkiego polaru – 100% poliester 100 g/m². Zapewnia ona dobrą ochronę przed zimnem i wysoki komfort użytkowania.
VV913 jest to rękawica wykonana z włókna polietylenowego. Posiada ona wzmocnienie TPR po grzbietowej stronie dłoni oraz na końcach palców.
1. Gogle ochronne CHALLENGER PW22
2. DELTA PLUS Kominiarka BALTIC
3. DELTA PLUS Rękawica EOS NOCUT WINTER VV913

O czym zatem należy pamiętać wybierając odzież roboczą zimą?

Podsumowując, podczas dobierania ochronnej odzieży zimowej nalezy kierować się jakością produktu, wygodą, a także dopasowaniem do wykonywanej pracy. Pamiętajmy, że wygoda i bezpieczeństwo zimą, są tak samo ważne, jak komfort termiczny, dlatego nasze 6 kroków do komfortowej pracy w niskich temperaturach powinno stać się podręcznym przewodnikiem BHP. Co więcej, w tym okresie nie można również zapominać o Środkach Ochrony Indywidualnej, które w znaczym stopniu przyczyniają się do utrzymania bezpieczeństwa pracownika, szczególnie w skrajnych warunkach, gdzie jego zdrowie i życie może być narażone.