Kompleksowy przewodnik po różnych rodzajach zagrożeń życia oraz zdrowia, które mogą występować w miejscu pracy. Każdy powinien potrafić je identyfikować – dowiedzcie się w jaki sposób.

Jakie istnieją zagrożenia w miejscu pracy?

Zagrożenia w miejscu pracy to źródła potencjalnego niebezpieczeństwa grożącego człowiekowi w danym środowisku. Mogą to być materiały oraz wszelkie czynności, które w określonych warunkach mogą spowodować uszczerbek na zdrowiu. Dlatego aby zapobiec takim wypadkom w miejscu pracy, należy je wyeliminować zaraz po ich zidentyfikowaniu.

Zagrożenia zdrowia i życia występujące w środowisku pracy. Zagrożenia w miejscu pracy.

Zagrożenia bezpieczeństwa w miejscu pracy

Zagrożenie bezpieczeństwa jest najbardziej powszechnym rodzajem zagrożenia, ponieważ jest ono zawsze obecne m.in. na placach budowy. Warunki pracy bowiem mogą powodować obrażenia, choroby, a w najbardziej skrajnych przypadkach nawet śmierć. Główne zagrożenia bezpieczeństwa w miejscu pracy to:

 • Niebezpieczeństwo spowodowane wyciekami substancji, ale także ryzyko upadku z powodu zablokowanych dojść lub przebiegających przez ziemię przewodów
 • Praca na wysokościach, w tym na drabinach, rusztowaniach, dachach lub innych wzniesionych przestrzeniach roboczych
 • Niezabezpieczone maszyny i części ruchome: usunięte osłony lub elementy mechaniczne, których pracownik może przypadkowo dotknąć
 • Zagrożenia elektryczne, takie jak postrzępione przewody, brak bolców uziemiających, nieodpowiednie okablowanie
 • Zagrożenia związane z maszynami (wózki widłowe itp.)
Portwest Fartuch ESD AS10. Naturalnie antystatyczny fartuch ochronny idealny do prac w środowisku zagrożenia elektrycznością statyczną. Posiada regulację na końcach mankietów, zapięcie na napy ukryte pod listwą, 2 kieszenie boczne i kieszonkę na klatce piersiowej. Zagrożenia w miejscu pracy.
SUMMER S1P SCR są to półbuty w kolorze niebiesko-żółtym wykonane z poliestru i bawełny. Wkładka jest wymienna, wstępnie uformowana wykonana z poliestru na piance EVA. Podeszwa wykonana jest z poliuretanu o wysokiej gęstości co daje dużą elastyczność i komfort użytkowania.
Hełm ochronny UVEX Airwing B jest przeznaczony do ochrony głowy głownie w budownictwie i na stanowiskach pokrewnych oraz na innych stanowiskach przemysłowych gdzie występują zagrożenia od spadających przedmiotów, uderzeń głową o wystające elementy konstrukcyjne lub o przemieszczające się obiekty.
1. Antystatyczny fartuch Portwest ESD AS10
2. Obuwie ochronne SUMMER S1P SCR
3. Hełm ochronny UVEX Airwing B

Zagrożenia biologiczne

Zagrożenia biologiczne związane są z pracą ze zwierzętami, ludźmi lub zakaźnymi substancjami pochodzenia roślinnego. Najbardziej narażeni są pracownicy zatrudnieni w szkołach i uniwersytetach, szpitalach, laboratoriach, służbach ratowniczych, domach opieki, jak i na otwartej przestrzeni. Rodzaje zagrożeń biologicznych, na które mogą być narażeni pracownicy, obejmują:

 • Krew oraz płyny ustrojowe
 • Grzyby / pleśnie
 • Bakterie i wirusy
 • Ukąszenia owadów
 • Odchody zwierząt
Rękawice Microflex 93-852 to idealne rękawice nitrylowe w kolorze czarnym, który maskuje zabrudzenia i stanowi kontrast dla materiałów w jaśniejszych kolorach. Rękawice mają zwiększoną wytrzymałość na rozciaganie, dzięki czemu można w niej swobodnie poruszać rękami.
Kombinezon ochronny 3M™4515 wykonany z włókniny typu SMS zapewnia ochronę przed niebezpiecznym pyłem i rozbryzgami cieczy (typ 5/6). Materiał, z którego wykonany jest kombinezon jest oddychający, co pozwala na znaczne zredukowanie stresu cieplnego, zwiększając dzięki temu komfort pracy. Zagrożenia w miejscu pracy.
Maseczka FFP2 ProMask biała zapewnia niski opór oddychania. Jednocześnie gwarantuje wygodne dopasowanie do codziennych czynności. Zagrożenia w miejscu pracy.
1. Rękawice nitrylowe Microflex 93-852
2. Kombinezon ochronny 3M™4515
3. Maseczka FFP2 ProMask

Zagrożenia chemiczne

Zagrożenia chemiczne pojawiają się, jeżeli pracownik jest narażony na działanie jakiegokolwiek preparatu chemicznego w miejscu pracy, w dowolnej formie (stałej, ciekłej lub gazowej). Środki chemiczne, które dla jednych mogą wydawać się bezpieczne, u bardziej wrażliwych pracowników mogą powodować choroby, podrażnienia skóry, a nawet problemy z oddychaniem. Zagrożenia chemiczne, których pracownicy powinni być świadomi to:

 • Płyny takie jak środki czystości, farby, kwasy, rozpuszczalniki – szczególnie jeśli chemikalia znajdują się w nieoznakowanym pojemniku
 • Pary i dymy powstałe w wyniku prac spawalniczych lub ekspozycji na rozpuszczalniki
 • Gazy takie jak acetylen, propan, tlenek węgla i hel
 • Materiały łatwopalne, takie jak benzyna, rozpuszczalniki i chemikalia wybuchowe
 • Pestycydy
Lekka półmaska 3M™ 7500 wielokrotnego użytku wykonana jest z nowoczesnego, silikonowego materiału w celu zapewnienia komfortowej i trwałej ochrony dróg oddechowych. Wiele filtrów chroniących przed gazami, parami i pyłem może być podłączonych do niej, dzięki jej bagnetowemu systemowi złączy. Zagrożenia w miejscu pracy.
Rękawice AlphaTec® Solvex® 37-675, dawniej znane jako Solvex® 37-675, to nitrylowe rękawice zaprojektowane tak, aby zapewnić optymalne wyniki w suchych i mokrych środowiskach w obecności agresywnych środków chemicznych.
Gogle ochronne 3M™ 2890SA to lekkie, komfortowe gogle ochronne. Świetna ochrona przed uderzeniami, dzięki wytrzymałym, bezbarwnym soczewkom z poliwęglanu, które chronią przed szybko poruszającymi się ciałami o średniej energii kinetycznej (EN 166 1BT) oraz przed odpryskami gorących metali. Zagrożenia w miejscu pracy.
1. Półmaska ochronna 3M™ 7500
2. Rękawice nitrylowe AlphaTec® Solvex® 37-675
3. Gogle ochronne 3M™ 2890SA

Zagrożenia ergonomiczne

Występują, gdy sposób wykonywania pracy, postawa pracownika i warunki pracy wywierają nacisk na ciało. Są one najtrudniejsze do zauważenia, ponieważ obciążenie organizmu i obrażenia, jakie powodują, nie są zazwyczaj od razu dostrzegalne. Krótkotrwałe narażenie może skutkować bólem mięśni następnego dnia lub w ciągu kilku dni po wykonywaniu pracy, natomiast długotrwała ekspozycja może skutkować wystąpieniem poważnych, długotrwałych chorób. Do zagrożeń ergonomicznych zalicza się:

 • Źle ustawione stanowisko pracy lub krzesło
 • Częste dźwiganie ładunków
 • Nieprawidłowa postawa
 • Wielokrotne wykonywanie tych samych ruchów
 • Wibracje
SAULT2 S3 SRC ESD są to wodoodporne trzewiki wykonane ze skórzanego kruponu barwionego. Poszewka wykonana jest z poliamidu. Wkładka jest wymienna, wstępnie uformowana wykonana z poliamidu na piance EVA. Zagrożenia w miejscu pracy.
Wkładka żelowa do butów FC90 absorbująca nacisk na stopę dostępna w trzech rozmiarach i pasująca do obuwia Portwest. Dostarczane w parach. Zagrożenia w miejscu pracy.
High-Duty to antyzmęczeniowa mata do zaolejonych stanowisk pracy w pozycji stojącej. Otwory drenujące skutecznie odprowadzają rozlane ciecze i wióry. Wykonana ze specjalnej gumowej mieszanki dla zwiększenia odporności na oleje i chemikalia. Zagrożenia w miejscu pracy.
1. Wodoodporne trzewiki SAULT2 S3 SRC ESD
2. Wkładka żelowa do butów FC90
3. Antyzmęczeniowa mata High-Duty

Zagrożenia fizyczne

Zagrożenia fizyczne to czynniki występujące w środowisku, które mogą być szkodliwe dla organizmu, bez konieczności bezpośredniego oddziaływania na niego. Do zagrożeń fizycznych należą:

 • Promieniowanie (EMF, mikrofale, fale radiowe itp.)
 • Długotrwała ekspozycja na słońce / promieniowanie UV
 • Skrajne temperatury
 • Głośny i ciągły hałas
Nauszniki przeciwhałasowe nahełmowe Peltor OPTIME II przeznaczone są do ochrony przed dużym poziomem hałasu, w tym dźwięków o niskich częstotliwościach, występującym np. w pracy przy maszynach budowlanych, na lotniskach i w rolnictwie. Zagrożenia w miejscu pracy.
Portwest Czapka chłodząca z osłoną na kark zapinana na rzep oraz bardzo lekka chłodząca osłona na głowę pozwalająca obniżyć temperaturę głowy do 8 godzin. Możliwość dołączenia jej do większości hełmów i czapek antyskalpowych. Zagrożenia w miejscu pracy.
Okulary RUSH + łączą ultra-sportowy styl z niezwykle elastycznymi, wykonanymi metodą wtryskową z dwóch rodzajów materiału zausznikami. Okulary posiadają antypoślizgowy mostek nosowy. Cechy soczewek: 5-1,4 1 FT KN CE. Cechy oprawek: EN166 FT CE. Zagrożenia w miejscu pracy.
1. Nauszniki przeciwhałasowe nahełmowe Peltor OPTIME II
2. Portwest Czapka chłodząca z osłoną na kark
3. Przyciemniane okulary ochronne BOLLE RUSH+

Czym jest identyfikacja zagrożeń w miejscu pracy?

Identyfikacja zagrożeń to praktyka oceny ryzyka, która ma na celu identyfikację i ewidencję zagrożeń bezpieczeństwa występujących w miejscu pracy w celu zapewnienia bezpieczeństwa pracowników i personelu. Identyfikacja zagrożeń jest zazwyczaj przeprowadzana:

 • gdy nowe procesy lub urządzenia są wprowadzane do obiegu pracy
 • przed każdą zmianą
 • przy wykonywaniu prac
 • podczas inspekcji
 • po wystąpieniu incydentów

Obowiązkiem pracodawcy jest informowanie i edukowanie pracowników w zakresie zagrożeń zawodowych. Ważne jest, aby zapewnić bezpieczne i higieniczne środowisko, nie tylko dla załogi, ale także dla klientów, a wczesne wykrycie zagrożeń i wdrożenie praktyk bezpieczeństwa może pomóc firmom w osiągnięciu tych celów.

Zapraszamy do bezpośredniego kontaktu z naszymi przedstawicielami Działu Sprzedaży, którzy doradzą oraz indywidualnie dobiorą odpowiednie produkty, aby w jak najlepszy sposób zadbać o Państwa komfort, higienę i bezpieczeństwo w miejscu pracy.